Technické postupy pokládky kamenné dlažby
Jak vybrat dlažbu z kamene, kam kterou použít, jaká je skladba vrstev a pokládka?
S trochou šikovnosti a za odborné instruktáže je možné dosáhnout úžasných výsledků i při složitějších pokládkách a rekonstrukcích. Potřebné amatérské řemeslné náčiní zakoupíte ve specializovaných prodejnách, obchodech pro kutily či supermarketech se stavebninami.
Díky svým dekorativním vlastnostem, ale i vzhledem k dlouhé životnosti a snadné údržbě, reprezentuje dlažba oblíbený architektonický prvek. Nejprve byla využívána na venkovní prostory a terasy, ale v dnešní době si kamenná dlažba našla hojné využití i v interiérech celého domu. V neposlední řadě k tomu přispěla i nesmírně pestrá nabídka.
Dlažby z přírodního kamene jsou rozděleny podle tvaru:
1. Formátované – pravidelné kamenné dlažby
2. Neformátované – nepravidelné kamenné dlažby
A podle tloušťky a tedy použití kamenné dlažby:
1. Pochozí kamenná dlažba
2. Pojezdová kamenná dlažba
Celou nabídku dlažby z přírodního kamene najdete zde
Formátované kamenné dlažby se využívají v interiéru i exteriéru.
U pochozí dlažby v interiéru se využívá tloušťka dlažby 1 - 1,2 cm a klade se do flexibilního lepidla. Jedná se o sérii Lima, Zento, Patento a Fleta.
U pochozí dlažby v exteriéru se využívá tloušťka kamene 3 cm s kladením do betonu např. série Lima exteriérové dlažby. Dále je možné využít tloušťku kamene 3-5 cm a klást dlažbu na sucho do štěrkového lóže např. série Tiga.
U pojezdové dlažby kladené do betonu nebo na železobetonovou desku je nutné využít tloušťku kamene 3-5 cm např. série Tiga.
Pokládka dlažby v interiéru - povrch je zapotřebí mít co nejvíce rovný (mírné nerovnosti se vyrovnají lepidlem). Povrch musí být suchý a bez prachu. Před pokládkou kamenné dlažby je vhodné zpracovat kladečský plán dlažby, který ušetří materiál i čas. Následně použijte flexibilní lepidlo Stonelep a výšku zubu 10mm. Po položení dlažby se zaspáruje - částečně nebo celoplošně - a po kompletním očistění a odstranění nečistot se dlažba impregnuje proti vodě a mastnotě.
Neformátované kamenné dlažby se využívají zejména v exteriéru.
Pokud je dlažba pouze pochozí, využívá se tloušťka kamene 1,5 – 3 cm s kladením do betonu - např. série Kora, Tiga a Sandy.
U pochozí dlažby kladené na sucho do štěrkového lóže se používá tloušťka kamenné dlažby 3 - 6 cm např. série Kora, nášlapy - šlapáky z kamene a kamenné desky.
Pro pojezdové plochy a parkovací stání je nutné využít vždy tloušťku 3 - 7 cm a pokládat POUZE do betonu. Využít můžete například série Kora a Tiga.
Dlažbou a obklady lze jako s dekoračními prvky utvářet vzhled místnosti, jsou oblíbené rovněž díky dlouhé životnosti. Dlažba dokáže opticky změnit prostor a se správně zvoleným kamenem se Vám to podaří hravě. Pokud se jedná o podobu kuchyňských nebo koupelnových stěn, podlah či venkovních prostor jako jsou balkony a terasy, těší se dlažba velké oblibě. Kamenné dlažby se vyznačují především téměř neomezeným spektrem výtvarného pojetí, navíc kámen vhodně doplňuje všechny materiály vyskytující se uvnitř i v okolí domu.
TIP: Při vytváření podlahy platí základní pravidlo: pro velké prostory velké formáty, pro malé místnosti spíše střední formáty nebo mozaiky. Ale také zde existují výjimky. I malý pokoj může totiž díky velkoformátové dlažbě získat nádech velkorysosti.
Jaké nářadí budete potřebovat?
- Hladítko
- Malířská štětka
- Ozubená špachtle
- Ozubené hladítko
- Malířská špachtle
- Vodováha
- Gumové kladivo
- Ruční řezačka
- Široké štípací kleště
- Štípací kleště papoušek
- Spárovací guma
- Pryžové hladítko
- Stěrka na dlaždice
- Houba na dlaždice
- Plstěné hladítko
- Vytlačovací pistole
- Kotoučová řezačka obkladů
- Ocelový vrták
- Skládací metr
Přírodní kámen představuje bezesporu jednu z nejelegantnějších podlahových krytin. Ačkoliv technika řezání diamantovou pilou není právě snadná, krásný výsledek tuto námahu vynahradí. Při svépomocné pokládce byste se měli rozhodnout pro zde uváděnou metodu tenkovrstvé pokládky. Formáty jednotlivých kamenných desek se odlišují od běžných rozměrů dlaždic. Volným rozložením dlažby je možné získat představu o prostorovém uspořádání. Snadno tak zjistíte, zda křivé zdi vyžadují vyrovnávací opatření.
Stejně jako při pokládání dlaždic musí být podklad rovný a dostatečně nosný. Po předchozí penetraci pomůže v nouzových případech k dosažení roviny nanesení samonivelační stěrky. Nové potěry je před nanášením lepidla obvyklé nutné zbrousit, aby lepidlo dobře přilnulo. Potřebné stroje si lze vypůjčit. Před započetím obkládacích prací musí být všechny zbytky po broušení pečlivě odstraněny vysavačem.
Jak vypadá pokládka přírodní kamenné dlažby v 11 krocích?
- Podle předem připraveného plánu pokládky si vyznačte hlavní linii. Probíhá v maximálním odstupu přesně dvě dlaždice od stěny. Díky tomu musí být dlaždice přiléhající ke stěně jen minimálně řezány a křivé zdi nejsou tak nápadné.
- Uděláte dobře, když zvolíte nepříliš rychle tvrdnoucí lepidlo a nanášet ho budete jen na tak velké plochy, jaké stihnete obložit v cca 15 minutách.
Lepidlo nanášejte ozubeným hladítkem, přičemž základní linie by měla bát pořád patrná. Důležité je, aby byl úhel postavení hladítka zachován stále stejný. Zuby nesmějí dosednout na podklad. Pouze tak umožní lepidlové lože srovnání případných rozdílů v tloušťce dlažby
- Podle směrové latě nebo pevně napnutého provázku položte první řadu dlažby. Přitom dbejte na rovnoměrnost spár. Úzké spáry nechají lépe vyniknout vzhledu kamene.
- Když je položena první řada, naneste lepící hmotu na pruh u stěny.
- Okrajové dlaždice přizpůsobte průběhu stěny. Tento krok umožňuje plynulé pokračování v pokládání.
- Jakmile je položen okrajový pás, lze postupovat s dlažbou dále do středu místnosti.
- Výklenky, pilíře a sloupy, nebo šikmo probíhající zeď, vyžadují naprosto přesné přířezy. Vyznačte si linii řezu voděodolnou voskovou křídou nebo mastnou tužkou na kamennou desku, aby i při řezání za mokra zůstala viditelná.
- Potom desku položte na podložku a veďte přes ni kotouč pily.
- Nezapomeňte při řezání zohlednit šířku spáry a odstup od zdi, aby řezy seděly čistě a spáry na sebe navazovaly.
- U složitých výklenků musíte začít řezat ze dvou stran a případně dokončit řez ručně.
- Jakmile je obklad pochozí, můžete dosadit dlaždice na sokl. Buď je položíte v plné délce, nebo je rozdělíte tak, že jejich spáry budou navazovat na spáry v podlaze.
Na závěr se spáruje. Vetřete spárovací hmotu gumovým hladítkem do spár. Když hmota přibližně po třech hodinách začne tvrdnout, přebytečný materiál smyjte.
Konkrétní popis jednotlivých pokládek v exteriéru a skladbu vrstev najdete názorně zobrazeny níže, včetně jednotlivých sérií našich produktů, které můžete využít:
Všechny technické postupy - skladby jednotlivých vrstev ke stažení zde:
SKLADBA VRSTEV PRO POCHOZÍ DLAŽBU FORMÁTOVANOU
SKLADBA VRSTEV PRO POCHOZÍ DLAŽBU KLADENOU DO BETONU